Osobliwości i atrakcje terenów sąsiednich państw: Ukrainy, Słowacji, Węgier

Jacek Łeszega

Węgry

 

Héviz

 

Héviz to miasto SPA dysponujące największym na świecie jeziorem termalnym – jeziorem Héviz, będącym jednocześnie kąpieliskiem położonym w nie mających sobie równych otoczeniu.

Kąpieli można zażywać latem i zimą, ponieważ temperatura wody zimą nigdy nie spada poniżej 24°C, a latem osiąga nawet 38°C.

Héviz ma ponad 200 letnie tradycje lecznicze a usługi hotelarskie świadczone są na bardzo wysokim poziomie. Po kąpielach przyjemnie czas spędzić można między innymi w kawiarniach na deptaku, w winiarniach w dzielnicy Egregyi, lub można się wybrać na nie forsującą wycieczkę po lasach véderdő.

Miasto oferuje różnorodne miejsca noclegowe, począwszy od rodzinnych domów prywatnych po eleganckie hotele lub kempingi położone blisko natury.

Z jeziorka wydobyto antyczne monety oraz ołtarz Jupitera, co świadczy o znajomości jeziorka przez Rzymian. Z okresu średniowiecza o jeziorku pochodzi wzmianka z 1328 r. Wykorzystywano właściwości wód nie do celów leczniczych, ale do garbowania skór zwierząt.

W czasach nowożytnych kariera Héviz rozpoczęła się w XVIII stuleciu. Właściwości lecznicze miejscowych wód zyskały na znaczeniu, gdy właścicielem miejscowości został György Festetics. Natomiast przełom XIX i XX wieku można uznać początek nowej ery w dziejach Héviz.

Z miejsc godnych uwagi polecamy: kościół katolicki p.w. św. Ducha z 1999 roku, o 7 strzelistych wieżach, a także zbudowaną w latach 1995 – 1998 świątynię ewangelicką o ciekawie wykończonym sklepieniu kopuły, ratusz przed którym na fontannie przykucnęła nimfa oraz niezwykłe muzeum miejskie.

W dzielnicy Egregy – winnej dzielnicy Héviz  - miejscu od dawna związanym z uprawą winorośli znajduje się XIII – wieczny kościółek uznawany za jeden z najlepszych w kraju przykładów prowincjonalnego budownictwa romańskiego. To tutaj archeolodzy odkryli wille i grobowce Rzymian (muzeum miejskie).

Warto zwiedzić okolice miasteczka, a więc pałac Festetics w Keszthely oraz urokliwe miejsca nad Balatonem.

Opracował: Maria Puskás i Jacek Łeszega

Zdjęcia: Urząd Miasta w Héviz i Jacek Łeszega

Zamárdi

 

Zamárdi jest miejscowością turystyczną położoną nad południowym brzegiem Balatonu.

Jest to jedna z bardziej popularnych miejscowości wypoczynkowych na terenie Węgier. Turystów przyciąga tutaj prawie 3 – kilometrowa trawiasta plaża z widokiem na półwysep Tihany, bogata infrastruktura turystyczna i płytszy w tym miejscu Balaton.

Pierwsze ślady osadnictwa w okolicy, ślady bytności Celtów i starożytnych Rzymian oraz cmentarz Awarów, prawdopodobnie największy i najbogatszy teren grzebalny w całej Nizinie Panońskiej to ważne miejsca z punktu widzenia archeologicznego oraz historycznego na Węgrzech.

W związku z rozwojem osady przez wieki mieszkańcy utrzymywali się głównie z rolnictwa, uprawy winorośli, hodowli i rybołówstwa.

W 1927 roku Zamárdi uzyskały prawa miejskie, ale szczególne znaczenie miejscowości wzrosło dzięki odkryciu dla turystyki jeziora Balaton.

 

Tekst i zdjęcia: Jacek Łeszega

Kategoria: