Szlak Umocnień Obronnych i Pomników Przeszłości - działania

Jacek Łeszega

 

Idea powstania tego szlaku funkcjonowała u mnie od dawna, lecz nie było możliwości wykonania tego szlaku, bowiem pracowałem od 2007 – 2015 poza Ustrzykami. 

Po powrocie pomysł wrócił i zwróciłem się z tym do Burmistrza Ustrzyk Dolnych i Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Niestety, procedury związane z przygotowaniem szlaku w terenie trwały zbyt długo, jednakże byłem bardzo zdeterminowany i doprowadziłem do powstania tego szlaku. Duża pomoc uzyskałem od Marka Kosakiewicza, wiceprezesa Karpackiego Stowarzyszenia Turystyczno – Kulturalnego „Źródła Karpat”.

Na jesień 2017 roku wraz z Franciszkiem Adamczykiem, znakarzem szlaków górskich oraz wspomnianym Markiem przeszliśmy wszystkie szlaki spacerowe, aby wybrać 4 miejsca, gdzie znajdowały się okopy z I i II wojny światowej.

 

 

Po wybraniu przystąpiliśmy do opracowania koncepcji oraz poszukiwania środków finansowych na wykonanie zadania. Napisałem projekt i zdobyłem pieniądze na pokrycie połowy realizowanego zadania. Na wiosnę ruszyły prace renowacyjne na szlakach, które zarazem były związane z przygotowaniem Szlaku Umocnień Obronnych i Pomników Przeszłości. Cięcia krzaków, koszenie trawy, wymiany słupów, przygotowywanie kierunkowskazów, jak i czyszczenie cmentarza żydowskiego, należącego do tego szlaku – zakładka Działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, to były główne prace nad tym szlakiem. Najważniejszym było oddanie do użytku „Zębów Smoka” - zapór przeciwczołgowych na granicy Ustrzyk Dolnych oraz Brzegów Dolnych – prace nad tablicą, słupami, kierunkowskazami, poręczami odgradzającymi zapory przeciwczołgowe w celu zachowania bezpieczeństwa. Przygotowano mostki, wykonano schodki oraz wiele innych prac, które były potrzebne do utworzenia tego szlaku. W Izbie Regionalnej powstał Dział militarystyczny, przygotowano również folder Szlaku Umocnień Obronnych i Pomników Przeszłości. Odczyszczono okopy, powstały specjalne tablice
w miejscach przy okopach, tj. na Kamiennej Laworcie, Małym Królu, Gromadzyniu i Orliku.

 

W maju spotkaliśmy się z Robertem Bańkoszem, specjalistą od zagadnień I i II wojny światowej, gdzie po przekazaniu Robertowi zdjęć, wspólnie wybraliśmy 4 miejsca usytuowania tablic przy okopach.

 

 

Planowane miejsca do ustawienia tablic przy wybranych okopach:

 

Gromadzyń

Kamienna Laworta

Mały Król

Orlik

 

21 lipca przy jednym tylko dniu pogody w 2 połowie lipca udało się przewieźć i przenieść 4 konstrukcje na wszystkie szczyty. Pogoda deszczowa następnego dnia do początku sierpnia pokrzyżowała wszystkie szyki i dalsze plany. Dopiero po 2 sierpnia zaczęła się klarować, ale i tak nie można było wjechać w teren leśny ciężkim sprzętem. W miesiącu lipcu z powodu złych warunków Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne zakazało wjazdu jakimkolwiek sprzętem w tereny leśne.

 

 

Wykonano prace na cmentarzu żydowskim, należącym do tego szlaku – zakładka Działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego oraz na Zębach Smoka, również należącym do tego szlaku - zakładka Działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego.

 

 

 

Po upływie około dwóch tygodni dzięki Nadleśnictwu Ustrzyki Dolne oraz Wojtkowi Potokowi można było przewieźć słupy na różne szczyty. Jednakże nie odbyło się to bez kłopotów, co widać na zdjęciach.

 

 

Obecnie wszystkie prace są zakończone, jedynie czekamy na niwelację terenu po pracach zrywkowych na Gromadzyniu, aby przekazać wiadomość o funkcjonowaniu całego szlaku. Jednakże już dzisiaj można powiedzieć, że po wielu trudach udało się doprowadzić to przedsięwzięcie do końca.

 

 

 

 

Kategoria: